38th Professor John Steiner Gold Mathematical Competion (2011)

Winning Teams

1st Place: Northern York High School
Zachary Felix, Michael Minnier, Stuart Ryerse

2nd Place: Lower Dauphin High School
Charles Davis, Thomas “Ted” Meador, Katie Moosic

3rd Place: Weatherly Area High School
Daniel Douglas, Christopher Hunt, Andrew Vack

Honorable Mention Teams (listed alphabetically)

Cumberland Valley High School: Teresa Chambers, Akul Girish, Subramanian Iyer

Danville High School: Christian Chua, Ganesh Shenoy, Shidan Xu

Mechanicsburg Area Senior High School: Sebastien Nicewicz, Corey Smithmyer, Chris Spicer

Individual Winners

1st Place: Zachary Felix, Northern York High School

2nd Place: Shidan Xu, Danville High School

3rd Place: Christopher Hunt, Weatherly Area High School

4th Place: Subramanian Iyer, Cumberland Valley High School

5th Place: Thomas "Ted" Meador, Lower Dauphin High School

6th Place: Corey Smithmyer, Mechanicsburg Area Senior High School

Honorable Mention Individuals (listed alphabetically)

Paul Brasavage, MMI Preparatory School
Dominic DiRenzo, Pottsville Area High School
Daniel Douglas, Weatherly Area High School
Andrew Fox, Lewisburg Area High School
David Ilgenfritz, Northumberland Christian School
Michael McGraw, MMI Preparatory School
Mickey Moorhead, James M. Coughlin High School
Karthik Nataraj, Emmaus High School
Bryan Schaeffer, Blue Mountain High School
Yucheng Wang, Central Dauphin High School
Eric Weaver, Annville-Cleona High School

1st in Schools (listed alphabetically by school)

Annville-Cleona High School: Eric Weaver
Berwick Area High School: Shawnasty Bankovich
Bishop McDevitt High School: Sean Longson
Blue Mountain High School: Bryan Schaeffer
Carlisle High School: Veronica Ebert
Cedar Crest High School: Ian Finley
Central Dauphin East High School: Yucheng Wang
Cumberland Valley High School: Subramanian Iyer
Danville High School: Shidan Xu
E.L. Meyers High School: Joseph Perillo
Emmaus High School: Karthik Nataraj
James M. Coughlin High School: Mickey Moorhead
Juniata High School: Courtney Smith
Lake-Lehman High School: Nathan Rinehouse
Lewisburg Area High School: Andrew Fox
Lower Dauphin High School: Thomas Meador
Marian Catholic High School: Connor Schleicher
Mechanicsburg Area Sr. High: Corey Smithmyer
MMI Preparatory School: J. Michael McGraw
New Covenant Academy: Max Lee
Northampton Area High School: John Veiszlemlein
North Schuylkill JR/SR High School: Ryan Cicioni
Northumberland Christian School: David Ilgenfritz
Northern York High School: Zachary Felix
Penns Valley Area High School: Joseph McNitt
Pottsville Area High School: Dominic Direnzo
Tri-Valley High School: Emerson Fetterolf
Warrior Run High School: Corwyn Fairman
Weatherly Area High School: Christopher Hunt

37th Professor John Steiner Gold Mathematical Competion (2010)

Winning Teams

1st Place: Emmaus High School
Logan Hallowell, Solon Mao, Patrick Whalenn

2nd Place: Cumberland Valley High School
Chunya Huang, Michael Luo, Vikram Patwardhan

3rd Place: Parkland High School
Jack Huang, Eric Liu, Ryan McCarty

Honorable Mention Teams (listed alphabetically)

Annville-Cleona High School: Christopher Berger, Aaron Hartman, Eric Weaver

Northern High School: Zachary Felix, Jacob Miller, Hannah Richwine

Weatherly Area High School: Michael Embick, Christopher Hunt, Andrew Vack


Individual Winners

1st Place: Christopher Hunt, Weatherly Area High School

2nd Place: Subramanian Iyer, Cumberland Valley High School

3rd Place: Logan Hallowell, Emmaus High School

4th Place: Zachary Felix, Northern High School

5th Place: Johnny Wang, Central Dauphin East High School

6th Place: Patrick Whalen, Emmaus High School

Honorable Mention Individuals (listed alphabetically)

Allan Brooks, Cumberland Valley High School
Dominic DiRenzo, Pottsville Area High School
Ian Finley, Cedar Crest High School
Aaron Hartman, Annville-Cleona High School
Chunya Huang, Cumberland Valley High School
Eric Liu, Parkland High School
Michael Luo, Cumberland Valley High School
Solon Mao, Emmaus High School
Ryan McCarty, Parkland High School
Brad Middleton, Central Mountain High School
Corey Smithmyer, Mechanicsburg Area Sr. High
Eric Weaver, Annville-Cleona High School

1st in Schools (listed alphabetically by school)

Annville-Cleona High School: Eric Weaver
Bellefonte Area High School: Michael Trowbridge
Berwick Area High School: Brandon Strickland
Blue Mountain High School: Christopher Hunt
Cedar Crest High School: Ian Finley
Central Columbia High School: Subhajit Ray
Central Dauphin East High School: Johnny Wang
Central Mountain High School: Brad Middleton
Cumberland Valley High School: Subramanian Iyer
East Pennsboro Area HS: Dev Patel
Emmaus High School: Logan Hallowell
Juniata High School: Jenna Hackenberger
Lake-Lehman High School: Kyle Caffrey
Lewisburg High School: Dan Ladd
Loyalsock Township High School: Michael Hayes
Mechanicsburg Area Sr. High: Corey Smithmyer
MMI Preparatory School: Tim Yurish
North Schuylkill Jr/Sr. High School: Kaitlin Karavage
Northern High School: Zachary Felix
Northumberland Christian School: Josiah Strawser
Parkland High School: Eric Liu
Penns Valley Area High School: Kerry Snyder
Pottsville Area High School: Dominic DiRenzo
SciTech High: Robert Fari
Selinsgrove Area High School: Corinne Aucker
Shamokin Area Middle/High School: Samantha Ramp
Steelton-Highspire HS: Caitlin Sherrid
Susquehanna Township HS: Adam Rau
Tri-Valley High School: Daniel Romberger
Warrior Run High School: Corwyn Fairman
Weatherly Area High School: Christopher Hunt

36th Professor John Steiner Gold Mathematical Competion (2009)

Winning Teams

1st Place: Hershey High School - Hershey
Tongji Li, Chang Liu, Sam Weil

2nd Place: Mechanicsburg Area Senior High School - Mechanicsburg
Theresa Bargh, Andy Nauss, Lee Kennedy-Shaffer

3rd Place: Cedar Crest High School - Lebanon
Tyler Chanas, Franklin Ditzler, Chris Kyper

Honorable Mention Teams

Parkland High School - Allentown: Kerry Cao, Steven Rosen, Tony Shen

Cumberland Valley High School - Mechanicsburg: Chunya Huang, Thinh Nguyen, Adam Shaw


Individual Winners

1st Place: Tony Shen, Parkland High School

2nd Place: Lee Kennedy-Shaffer, Mechanicsburg Area Senior High School

3rd Place: Tyler Chanas, Cedar Crest High School

4th Place: Zachary Felix, Northern Senior High School

5th Place: Tongji Li, Hershey High School

6th Place: Sam Weil, Hershey High School

Honorable Mention - Individuals (listed alphabetically)

Theresa Bargh, Mechanicsburg Area Senior High School
Madeleine Daepp, Lewisburg High School
Franklin Ditzler, Cedar Crest High School
Nicholas Dyszel, Parkland High School
Christin Folker, Lewisburg High School
Scott Gehman, Selinsgrove Area High School
James Gigliotti, Central Dolphin High School
Paul Hoops, Warrior Run High School
Chunya Huang, Cumberland Valley High School
Chris Kyper, Cedar Crest High School
Chang Liu, Hershey High School
Vikram Patwardham, Cumberland Valley High School
Kelsey Ritter, Parkland High School
Adam Shaw, Cumberland Valley High School

1st in Schools (listed alphabetically by school)

Annville-Cleona High School: Matthew Kresier
Bellefonte Area High School: Klye George
Blue Mountain High School: Abishek Mishra
Cedar Crest High School: Tyler Chanas
Central Dauphin High School: James Gigliotti
Central Dauphin East High School: Kevin McInturff
Cumberland Valley High School: Chunya Huang
East Pennsboro High School: Dev Patel
Hershey High School: Tongji Li
Hughesville High School: Jessica Culver
Juniata High School: Kier Harris
Lake Lehman High School: Kyle Caffey
Lewisburg High School: Madeleine Daepp
Mechanicsburg Area Senior High School: Lee Kennedy-Shaffer
MMI Preparatory School: Lewis Bevans
Montoursville High School: Zachary Clark
North Schuylkill Jr/Sr. High School: Charles Zendrosky
Northern High School: Zachary Felix
Northumberland Christian High School: Esther Ilgenfritz
Parkland High School: Tony Shen
Penns Valley Area High School: Alison Geesey
Pottsville Area High School: Tony Lorence
SciTech High School: Michael Travers
Selinsgrove Area High School: Scott Gehman
Southern Columbia High School: Ralph Beishline
Steelton-Highspire School District: Heather Lehigh
Tri-Valley High School: Daniel Romberger
Warrior Run High School: Paul Hoops

35th Professor John Steiner Gold Mathematical Competion (2008)

Winning Teams

1st Place: Mechanicsburg Area Senior High School - Mechanicsburg
Tony Lun, Lee Kennedy-Shaffer, Brian Soulliard

2nd Place: Hershey High School - Hershey
Neil Abcouwer, Mu-Chen Li, Sam Weil

3rd Place: Cumberland Valley High School - Mechanicsburg
Rohit Chandra, Sterling Miller, Arjun Mudan

Honorable Mention Teams

Cedar Crest High School - Lebanon: Tyler Chanas, Joe Eggert , Frankin Ditzler

Parkland High School - Allentown: Steven DeVincentis, Neelabh Maheshwari, Andrew Pollock


Individual Winners

1st Place: Bradley Weaver, Annville-Cleona High School

2nd Place: Sam Weil, Hershey High School

3rd Place: Andrew Pollock, Parkland High School

4th Place: Lee Kennedy-Shaffer, Mechanicsburg Area Senior High School

5th Place: Arjun Mudan, Cumberland Valley High School

6th Place: Tony Lun, Mechanicsburg Area Senior High School

Honorable Mention - Individuals (listed alphabetically)

Neil Abcouwer Hershey High School
Michael Caffrey Lake Lehman High School
Tyler Chanas Cedar Crest High School
Karthick Chatagunta Cumberland Valley High School
James Gigliotti Central Dolphin High School
Katherine Hsu Emmaus High School
Chunya Huang Cumberland Valley High School
Mu-Chen Li Hershey High School
Sterling Miller Cumberland Valley High School
Ji Park Juniata High School
Brian Soulliard Mechanicsburg High School

1st in Schools (listed alphabetically by school)

Annville-Cleona High School BRADLEY WEAVER
Bellefonte Area High School NICHOLAS GRASSER
Berwick Area Senior High School JOSHUA ABRAHAM
Cedar Crest High School TYLER CHANAS
Central Dauphin High School JAMES GIGLIOTTI
Central Mountain High School GEORGE WHEELER
Cumberland Valley High School ARJUN MUDAN
East Pennsboro High School NATE BARR
Emmaus High School KATHERINE HSU
Hershey High School SAM WEIL
Hughesville High School TYLER STOM
Juniata High School JI WOONG PARK
Lake Lehman High School MICHAEL CAFFREY
Lewisburg High School MADELEINE DAEPP
Lewistown Area High School VALERIE HAGANS
Mechanicsburg Area Senior High School LEE KENNEDY-SHAFFER
Milton-Hershey High School NOE LOPEZ
Montoursville High School GARRETT HARTSHAW
North Schuylkill High School (tie) JOHN ANCZARSKI and PHILIP PROCK
Northern High School MEGAN SCHULTZ
Parkland High School ANDREW POLLOCK
Penns Valley Area High School NATHAN BROWN
Shamokin Area Jr. and Sr. High School CHRISTINE FLEMING
Southern Columbia High School DAVIS BLASS
Steelton-Highspire School District ALICIA MCMANAWAY
Susquehanna Township High School BEN HENIG
Warrior Run High School ROBERT HOOPS
Weatherly Area High School ANDREW RAMSEY
GERMAN TEAM (Professor Greg Adams – Bucknell University (sabbatical))
Christilches Gymnasium (Jena, Germany) SOLOMON FIEDLER

34th Professor John Steiner Gold Mathematical Competion (2007)

Winning Teams

1st Place: Parkland High School - Allentown
Klaus Zhang, Greg Schettini, Taylor Archibald

2nd Place: Mechanicsburg Area Senior High School - Mechanicsburg
Brian Soulliard, Tony Lun, Lee Kennedy-Shaffer

3rd Place: Cumberland Valley High School - Mechanicsburg
Mike Lengel, Sterling Miller, Rohit Chandra

Honorable Mention Teams (listed alphabetically)

Hershey High School - Hershey: Yufeng Guo, Amy Liao, Qinren Zhen

Selinsgrove Area High School - Selinsgrove: Steve Rubin, Joe Ruby, Alexa Benner


Individual Winners

1st Place: Klaus Zhang, Parkland High School

2nd Place: Bradley Weaver, Annville-Cleona High School

3rd Place: Sam Weil, Hershey High School

4th Place: Michael Chirico, Northhampton Area High School

5th Place: Brian Soulliard, Mechanicsburg Area Senior High School

Honorable Mention - Individuals (listed alphabetically)

Michael Caffrey Lake Lehman High School
Lee Kennedy-Shaffer Mechanicsburg High School
Mike Lengel Cumberland Valley High School
Tony Lun Mechanicsburg High School
Sterling Miller Cumberland Valley High School
Steve Rubin Sellinsgrove Area High School
Joe Ruby Sellingsgrove Area High School
Greg Schettini Parkland High School
Jamie Wang Pottsville Area High School
Qinren Zhen Hershey High School

1st in Schools (listed alphabetically by school)

Annville-Cleona High School BRADLEY WEAVER
Bellefonte Area High School CASEY CRISMAN-COX
Blue Mountain High School JUSTIN THOMPSON
Cedar Crest High School MIKE FOLLETT
Central Dauphin High School SUMIT RASTOGI
Cumberland Valley High School STERLING MILLER
East Pennsboro High School MATT DINKEL
Hershey High School SAM WEIL
Lake Lehman High School MICHAEL CAFFREY
Lewisburg High School ARIEL KNISS
Mechanicsburg Area Senior High School BRIAN SOULLIARD
Montoursville High School GRANT MYERS
Northhampton Area High School MICHAEL CHIRICO
North Schuylkill RACHAEL O’KEEFE
Northern High School MEGAN SCHULTZ
Parkland High School KLAUS ZHANG
Penns Valley Area High School NATHAN BROWN
Pottsville Area High School JAMIE WANG
Sellinsgrove Area High School JOE RUBY
Steelton-Highspire School District LATASHA HENDERSON
Susquehanna Township High School JONATHAN POWANDA
Warrior Run High School MICHAEL ADAMS

33rd Professor John Steiner Gold Mathematical Competion (2006)

Winning Teams

1st Place: Hazleton Area High School - Hazleton, PA
Maria Monks, Colin Jackson, Tani Olhanoski

2nd Place: Hershey High School - Hershey, PA
Tony Felice, Josh Glick, David Katzman

3rd Place: Selinsgrove Area High School - Selinsgrove, PA
Jenny Peeler, Steve Rubin, Joseph Ruby

Honorable Mention Teams (listed alphabetically)

Cumberland Valley High School, Mechanicsburg, PA: Paul Russ, Alex Silverstein, Thinh Nguyen

Susquehanna Township High School, Harrisburg, PA: Jonathan Powanda, Abdallah, Lexi Woolf


Individual Winners

1st Place: Maria Monks, Hazleton Area High School -Hazleton, PA

2nd Place: Ji Woong Park, Juniata High School - Mifflintown, PA

3rd Place: Joseph Ruby, Selinsgrove Area High School - Selinsgrove, PA
Philip Shirley, Bellefonte Area High School - Bellefonte, PA

5th Place: David Katzman, Hershey High School - Hershey, PA

Honorable Mention Individuals (listed alphabetically)

Matt Dinkel, East Pennsboro Area High School
Josh Glick, Hershey High School
Steve Heindel, Lake Lehman High School
Colin Jackson, Hazleton Area High School
Lee Kennedy-Shaffer, Mechanicsburg Area High School
Allyson Mackavage, Liberty High School
Jonathan Powanda, Susquehanna Township High School
Alex Silverstein, Cumberland Valley High School
Brian Soulliard, Mechanicsburg Area High School
Jamie Wang, Pottsville Area High School

32nd Professor John Steiner Gold Mathematical Competion (2005)

Winning Teams

1st Place: Randor High School, Randor, PA
Jay Ni, Dan Schwartz, Huaou Yan

2nd Place: Parkland High School, Allentown, PA
Ameya Velingker, Shiyang Cao, Laura Kulikowski

3rd Place: Hershey High School, Hershey, PA
Shuaishuai James Gao, David Katzman, Joe Gershenson

Honorable Mention Teams (listed alphabetically)

Mechanicsburg Area Senior High School, Mechanicsburg, PA: David Renshaw, Jeff Renshaw, Brian Souillard

Cumberland Valley High School, Mechanicsburg, PA: Tim Heath, Paul Russ, Alex Silverstein


Individual Winners

1st Place: Ameya Velingker, Parkland High School, Allentown, PA

2nd Place: Huaou Yan, Radnor High School, Randor, PA

3rd Place: Jay Ni, Radnor High School, Randor, PA

4th Place: David Renshaw, Mechanicsburg Area High School, Mechanicsburg, PA

5th Place: Dan Schwartz, Radnor High School, Randor, PA

Honorable Mention Individuals (listed alphabetically)

Shiyang Cao, Parkland High School
Shuaishuai James Gao, Hershey High School
Tim Heath, Cumberland Valley High School
David Katzman, Hershey High School
Laura Kulikowski, Parkland High School
Jeremy Leach, Weatherly Area High School
Kent Parker, New Covenant Academy
Joseph Ruby, Selinsgrove Area High School
Philip Shirey, Bellefonte Area High School
Matthew Thompson, Central Dauphin East

31st Professor John Steiner Gold Mathematical Competion (2004)

The Professor John Steiner Gold Mathematical Competition was cancelled in 2004 due to snow.

30th Professor John Steiner Gold Mathematical Competion (2003)

Winning Teams

1st Place: Freedom High School, Bethlehem, PA

2nd Place: Cumberland Valley High School, Mechanicsburg, PA

3rd Place: Susquehanna Township High School, Harrisburg, PA

Close

Places I've Been

The following links are virtual breadcrumbs marking the 27 most recent pages you have visited in Bucknell.edu. If you want to remember a specific page forever click the pin in the top right corner and we will be sure not to replace it. Close this message.