9th Annual National Coming Out Day Faculty/Staff Support List

President's Office
Brian Mitchell
Maryjane Mitchell
David Myers

 

Office of the Provost
Pam Benfer
Sue Conway
Robert M. Midkiff
James Rice
Mick Smyer
Lois Huffines, Retired

 

University Vice Presidents
Sam Lundquist
Pete Mackey
David Surgala
Kurt Thiede

 

General Counsel Office
Lori Barth
Linda Bennett
Wayne Bromfield

 

College of Arts and Sciences
Dee Casteel
Abe Feuerstein
Elaine Hopkins
Bill Kenny
Christopher J. Zappe

 

College of Engineering
Angela Fritzges
Karen Marosi

 

Administrative Services
Adrienne Beaver
Mary Brouse
Ruta Karelis
Mary Scoma

 

Alumni Relations/Career Development Center
Megan Adams
Sarah Bell
Carole Bourgeacq-Hardt
Laura Denbow
Emily Dietrich
Patti Flannery
Melissa Gutkowski
Pam Keiser
Karen Landis
Kristi Maggs
Melissa McBrayer
Cathy McGinnis
Alison Ordonez
Megan Rogers
Marilyn Shull
Katie McDonald, Retired

 

Bucknell Bookstore
Vicki Benion
Carol Fisher
Tessa Handling
Cathy Hutton
Bonnie Smith
Marlene Wertz

 

Bucknell Dining
Theresa Brobst
Glenda D'Urso
Roberta Earnest
Charlene Hartley
Kate Stilin
Tish Trawitz
Shirley Erb, Retired

 

Bucknell University Press
Nina Forsberg

 

Campus Activities & Programs
Kari Conrad
Sara Goodwin
Gretchen Heuges
Carrie Ingoldsby
Ginnie Moore

 

Campus Box Office
Jamie Brouse

 

Chaplains and Religious Life
Reverand Timothy P. Dugan
Rabbi Serena Fujita
Linda Godfrey

 

Common Learning Agenda
Jonathan Lyons
Ron Mohring

 

Communications
Shana Ebright
Julia Ferrante
Kathryn Kopchik
Ryan LeBreton
Gigi Marino
Molly O'Brien-Foelsch
Roberta Sims
Christina Wallace
Sharon Poff, Retired

 

Department of Art & Art History
Tulu Bayar
Janice Mann
Rosalyn Richards
Roger Rothman

 

Department of Athletics & Recreation
John Abdou
Amanda Backus
Errol Carter
Jeremy Cook
Kevin Donner
Barb Dugan
Kathaleen Fedorjaka
Terrie Grieb
John Hardt
Danielle Hobson
Stephen Kish
Sam Kszepka
Ben Landis
Mike McFarland
Caline McHenry
Sandra Mowery
Brendan Nash
Todd Newcomb
Cindy Opalski
Tim Pavlechko
Heather Rakosik
Joe Santorine
Dan Schupsky
Brian Scorsone
Tiffany Taylor
Shana Welch  

 

Department of Biology
Warren Abrahamson
Morgan Benowitz-Fredericks
Elizabeth Capaldi Evans
Mitchell Chernin
Don Dearborn
Ken Field
Julie Gates
Mark Haussmann
Steve Jordan
Maureen Leonard
Elizabeth Marin
Matthew McTammany
Marie Pizzorno
DeeAnn Reeder
Mark Spiro
Emily Stowe-Evans
Kate Toner
Gary Sojka, Emeritus

 

Department of Biomedical Engineering
Susan Baish
Dan Cavanagh
Donna M. Ebenstein
Eric Kennedy
Joseph Tranquillo

 

Department of Chemical Engineering
Jeff Csernica
Erin Jablonski
William King
Nancy Lamay
James Maneval
Tim Raymond
Margot Vigeant

 

Department of Chemistry
Suellen Beck
Karen Castle
Charles Clapp
Margaret Kastner
Will Kerber
Molly McGuire
David Rovnyak
Timothy Strein
James Swan

 

Department of Civil and Environmental Engineering
Kevin R. Gilmore
Matthew Higgins
Jessica T. Newlin
Mike Toole

 

Department of Classics
Kevin Daly
Janet Jones
Stephanie Larson

 

Department of Computer Science
Steve Guattery
Xiannong Meng
Patricia Wenner
Rick Zaccone

 

Department of East Asian Studies
Elizabeth Armstrong
Erik Lofgren
James Orr
Anne Pusey
Jamie Pusey
Martha Shaunessy

 

Department of Economics
Nina Banks
David Kristjanson-Gural
Michael Moohr
Jean Shackelford

 

Department of Education
Amy Carney
Sara Fry
Rosaria Gabriele
Diane Goodling
Sue-Ellen Henry
Lynn Hoffman
Sarah MacKenzie
Katharyn Nottis

 

Department of Electrical Engineering
Dave Kelley
Kundan Nepal
Robert Nickel

 

Department of English
Alexandra Block
Chris Camuto
Glynis Carr
Michael Drexler
Eric Faden
Denise Lewis
Ghislaine McDayter
Saundra Morris
James Peterson
Jean Peterson
Harriet Pollack
Meenakshi Ponnuswami
John Rickard
Robert Rosenberg
Virginia Zimmerman
Marilyn Mumford, Emeritia
Michael Payne, Emeritus 

 

Department of Environmental Studies
Nicholas Martyniak
Peter Wilshusen
Amanda Wooden

 

Department of Foreign Language Programs
Philippe Dubois
Katherine Faull
Susan Fischer
Renee Gosson
Angele Kingue
Bernhard Kuhn
James Lavine
Ludmila Lavine
Madhu Malik
Helen Morris-Keitel
Ruth Robenolt
Allison Stedman
John Westbrook
Slava Yastremski

 

Department of Geography
Duane Griffin
Ben Marsh
Karen Morin
Adrian Mulligan
Paul Susman

 

Department of Geology
Chris Daniel
Mary Beth Gray
Ellen Herman
Carl Kirby
Jeffrey Trop

 

Department of History
Diana Di Stefano
John Enyeart
James Goodale
Leslie Patrick
Ann Tlusty
Martha Verbrugge

 

Department of International Relations
Stephen Stamos
Emek Ucarer

Department of Management
Douglas Allen
Jordi Comas
Jamie Hendry
Tammy Hiller
David Ozag
Paul Shrivastava
Nancy Weida

 

Department of Mathematics
John Bourke
Lynn Breyfogle
Tom Cassidy
Emily Dryden
George Exner
Sharon Garthwaite
Peter McNamara
Matt Miller
Adam Piggott
Karl Voss
Allen Schweinsberg, Emeritus

 

Department of Mechanical Engineering
Keith Buffinton
Tom Rich

 

Department of Music
Bethany Collier
Peter Haberman
Phil Haynes
Barry Long
Christopher Para
Kay Payn
William Payn
Annie Randall
Lois Svard
Bridget Sweet
Jackson Hill, Emeritus


Department of Philosophy
S. Brian Hood
Darren Hudson Hick
Jason Leddington
Sheila Lintott
Gary Steiner

 

Department of Physics and Astronomy
Ned Ladd
David Schoepf
Ben Vollmayr-Lee
Katharina Vollmayr-Lee

 

Department of Political Science
Douglas Hecock
Robin Jacobson
Michael James
Amy McCready
Scott Meinke
David Mitchell
Joshua Preiss
Gregory Sanjian
John Peeler, Emeritus


Department of Psychology
Chris Boyatzis
Kim Daubman
Chipper Dean
David Evans
Bill Flack
Eugenia Gerdes
Peter Judge
Kevin Myers
Matthew J. Pizzo
J.T. Ptacek
Arthur Shapiro
Ruth Tincoff
T. Joel Wade

 

Department of Religion
Maria Antonaccio
Karline McLain
Rivka Ulmer
Carol White
Gerald Wang Cooke, Emeritus
Doug Sturm, Emeritus
Stephanie Snyder, Retired

 

Department of Sociology & Anthropology
Deborah Abowitz
Tony Butto
Elizabeth Durden
Michelle Johnson
Carl Milofsky
Marc Schloss
Ned Searles
Matthew Silberman
Yvonne Roadarmel, Retired

 

Department of Spanish
Jose Cardenas Bunsen
Manuel Delgado
Elisabeth Guerrero
Collin McKinney
Alice Poust

 

Department of Theatre & Dance
Paula Davis
Chris Fry
Bob Gainer
Gary Grant
Heath Hansum
Er-dong Hu
Kelly Knox
Dustyn Martincich
Elaine Williams

 

Development & Alumni Relations
Karen Allen
Ann Benvenuto
Dana John Cohick
Gretchen A. Corl
Brianne Croteau
Ann DiStefano
Mark Elliott
Karen Flanagan
Amy Franklin-Willis
Kathy Graham
Karen Holstead
Michelle Imm
Cindy Janesch
Sarah A. Kline
Tracy Meckstroth
Rhonda Miller
Molly Pavlechko
Shelby Radcliffe
Elizabeth Richer
Rick Rosenberg
Scott Rosevear
Mary Ann Stanton

 

Facilities
Joe Gaughan
Vicky Golder
Lynn Guisewite

 

Finance & Administration
Rolando Arroyo-Sucre
Susan Brundage

 

Finance Office
Kathy Guyer
Lori Wilson

 

Human Resources
Cindy Bilger
Kelley Hassenplug
Marcia Hoffman
Sue Strada
Lisa Verge

 

International Student Services
Paula Myers
Lori Benner

 

Library & Information Technology
Jey Bailey
Param Bedi
Bill Burkholder
Jeffrey Campbell
George Casper
Jennifer Clarke
Keelan Cleary
Meredith Field
Rob Guissanie
Leslie Harris
Bud Hiller
Candice Hinckley
Martha Holland
Rita Malick
Mary Lou Neidig
Isabella O'Neill
Jamie Piperberg
Carrie Rampp
Don Rea
Melissa E. Rycroft
Lona Sholly
Jason Snyder
James Van Fleet
Doris Dysinger, Retired

 

Multicultural Student Services
Jessica Hess

 

Office of Admissions
Lana Bird
Barbara Cassels
Mark Davies
Chrissy Findlay
Pamela Glass
Gayle Pollock
Jim Shaynak

 

Office of Housing & Residential Life
Kristen Bolig
Rachael Gebely
Debra Klokis
Lynn Pierson
Dan Remley
Joanne Rishel
Liz Yates

 

Office of International Education
Marguerite Castelnau-Santorine
Trace Coats
Ben Morris
Debra Wilson

 

Office of LGBT Awareness
Fran McDaniel

 

Office of Service Learning
Janice Butler
Kristine Kengor

 

Office of the Deans of Students
Amy Badal
Gerald Commerford
David Goodwin
Susan Hopp
Chip Marrara

 

Office of the Registrar
Dennis Hopple

 

Planning and Institutional Research
Patty Johnston
Jerry Rackoff

 

Program for Women's & Gender Studies
Coralynn Davis
Erica Delsandro
Susan A. Reed

 

Public Safety
Jason Friedberg
Dawn Hubbard
James Middleton
Selena Mull
Joe Snyder

 

Reservation, Information, and Conference Services
Jeanne Hafer
Judy Mickanis
Arris Moser
Madeline Prah
Pat Ringkamp

 

Residential College Program
Kelly Finley
Courtney Firman

 

Samek Art Gallery
Dan Mills
Cindy Peltier

 

Stadler Center for Poetry
Andrew Ciotola
Shara McCallum

 

Student Health Services
Jane Haile
Cynthia Koons
Jacqueline Miller
Paula Shaw
Don Stechschulte
Bob Thomas
Elaine Ulrich
Rozalyn Yannaccone

 

Weis Center for the Performing Arts
Bill Boswell
Dale Hourlland
Doris Mack
Iris Rifkin-Gainer

 

Women's Resource Center
Laura Ball
Tracy Shaynak

 

Writing Center
Margaret Cronin
Loren Gustafson
Jennifer Hansum
Sabrina Kirby
Deirdre O'Connor
Steven Styers

Close

Places I've Been

The following links are virtual breadcrumbs marking the 27 most recent pages you have visited in Bucknell.edu. If you want to remember a specific page forever click the pin in the top right corner and we will be sure not to replace it. Close this message.